مجتمع تفریحی ریتز کارلتون (Ritz Carlton) واقع در خلیج فولای (Phulay Bay). این خلیج واقع در استان کرابی در تایلند است، که پوکت نیز به آن نزدیک است. دریای تایلند، خلیج کرابی (Krabi Bay). هتل کاسا دلا فلورا (Casa de la flora)، واقع در خاوو لاک (Khao Lak). یکی از زیباترین مناظر طبیعی در کنار ویلاهای لوکس. ساحل شمالی در پوکت. این منطقه عمدتا دارای ساحل سنگی ماسه ای، بهمراه جنگلهای بسیار زیبا است. قسمت جنوبی پاتایا. این مکان بسیار دنج و آرام میباشد، که تعطیلاتی بسیار آرامش بخش را برای شما و خانواده بهمراه دارد. قصر سلطنتی یا Grand Palace واقع در بانکوک، که یکی از جذابترین و بزرگترین ممجموعه معابد دنیا است. رستوران فوق مدرن و لوکس کنار استخر La Arunya واقع در خاوو لاک (Khao Lak). یکی از زیباترین جزایر تکی، واقع در مجمع الجزایر بی سکنه نزدیک کوه سامویی (Koh Samui).
 
 
 

جشنهاي ملي و مذهبي تايلند

 

جشنهاي ملي و مذهبي تايلند

مساحت كشور پادشاهي تايلند كه در گذشته سيام خوانده مي‌شد و در مركز سرزمين قاره‌اي آسياي جنوب‌شرقي قرار دارد، بالغ بر 513 هزار و 115 كيلومتر مربع است.

تايلند از شرق به كشور لائوس و كامبوج و در قسمت شبه جزيره‌اي با خليج تايلند (واقع در درياي چين جنوبي)، از جنوب با خليج تايلند و شبه جزيره مالايا (از فدراسيون مالزي)، از غرب در قسمت شبه جزيره‌اي با خليج بنگال (اقيانوس هند) و برمه در سرزمين اصلي با برمه و در شمال با برمه و لائوس همسايگي دارد.

 

آخرين جمعيت برآورد شده اين كشور 54 ميليون نفر بوده است.حكومت‌كشور تايلند پادشاهي و پايتخت آن بانكوك است.

جشنهاي ژانويه

در سال 1592 در « دان چدي» (Don chedi) شاه«نارسوان» (Naresuan) در جنگ مشهور فيل پيروز شد و پادشاهي تاي (Thai) را آزاد كرد.

اين حادثه با برپايي نمايش‌هاي تاريخي و سرگرميهاي ديگر گرامي داشته مي‌شود.

نمايشگاه فرا چينرت بودا (Phra Chinarat)

اين نمايشگاه در احترام به فراچينرت بودا كه يكي از مقدسترين مجسمه‌هاي بودا در تايلند است و حالا در «وات سريتانا ماهاتات» Wat Phra Sirattana Mahathat در «فيت سانالوك» Phitsanulok  نگهداري مي‌شود، برپا مي‌گردد. همزمان با اين نمايشگاه انواع سرگرميها مثل نمايشهاي محلي و رقصها و فروش محصولات محلي انجام مي‌شود.

 

رژه شير و اژدها

جشن رژه شير و اژدها هر ساله بوسيله ساكنين بومي چين برگزار مي‌شود. اين جشن به خاطر احترام به خداي  اژدهاي طلايي و همراه با شكرگزاري بخاطر نيكخواهي‌اش برپا مي‌شود.

پايتخت با روبانهاي رنگي تزئين مي‌شود و با رقصهاي شير و اژدها چهره ديگري به خود مي‌گيرد.

فرادت‌فانوم هوميج(Phra That phanom Homage)

    معبد ناخان‌فانوم Nakhon phanom))در ساحل رود مي‌گنگ محل مشهور برپاييPhra That phanom است كه اثر پادشاه بودا را در آن نگهداري مي‌كنند و بعنوان سمبل شمال‌شرقي

تايلند مورد احترام است. اين مراسم هفت روزه, هزاران هواه خواه را كه در معبد به كرنش و تعظيم مي‌پردازند, جذب مي‌كند.

 نمايشگاه‌كنده‌كاري چوب «بان تاوايي»(BanThawai )

اين نمايشگاه شامل فروش كاردستي‌هاي محلي و كنده‌كاري چوب و اجراي مراسم محلي مردم است.

 فستيوال‌هاي ماه فوريه

جشن گل

منطقه شمال تايلند بخاطر تنوع كاشت گل و بويژه خوش آب و هوايي, قابل توجه افراد زيادي است. صحنه تماشايي گلها يادبودي است كه در چيانگ‌مي (Chiang Mai) برگزار مي‌شود و با به نمايش درآوردن گلها و برپايي نمايشگاه گل و فروش كاردسيتها و مسابقات زيبا همراه است.

نمايشگاه پرنده ني (Straw Bird)

ني در كشتزارهاي برنج  تايلند به وفور ديده مي‌شود و روستائيان محلي با استفاده از اين ني‌ها پرنده‌هاي رنگي مي‌سازند كه يادبود بيش از 85 گونه پرنده در پارك پرنده چيانت (Chia Nat) است. اين پرنده‌ها همراه با ديگر كاردستي‌هاي محلي در نمايشگاه به معرض ديد گذاشته مي‌شوند.

جشن‌هاي ماه مارس

 نمايشگاه «چاوماليم كونيو» (Chao Mae Lim Ko Nieo)

به اعتقاد مردم تايلند، وي قهرماني است كه قدرت جادوئي دارد و مورد احترام آنهاست. اين نمايشگاه سالانه به خاطر احترام به او و مرتاضاني است كه قادر به انجام كارهاي خارق‌العاده هستند.

نمايشگاه مذكور با استقبال خوبي در پايتخت همراه است.

  

جشن فرهنگي سالانه چهار قبيله‌اي سي‌ساكت (SISA KET)

هر سال، بوسيله چهار گروه نژادي مختلف تايلند، فستيوالي سه روزه شامل كارهاي فرهنگي، نمايش، تئاتر صدا و نور، مسابقات زيبا و فروش محصولات محلي برگزار مي‌شود كه به (SISA KET) معروف است.

« پي سانگ لانگ » POI SANG LONG

در يكي از سرزمينهاي تايلند، آئين‌ درجه‌گيري

مبتديان در كليسا متعلق به گروه قبيله‌اي (Thai Yai)  «تاي ياي» برقرار مي‌شود. هدايايي كه از سوي مردم براي راهب‌ها در جشن در نظر گفته شده توسط آنها در شهر حمل مي‌شود.

 

نمايشگاه تاو سراناري (Thao suranari)

اين نمايشگاه سالانه بخاطر قهرمان ملي كه شهروندان تايلند را در مقابل شورشيان خارجي در دهه 1800 بسيج كرده بود, برپا مي‌شود. اين نمايشگاه شامل نمايشهاي آتش‌بازي, اجتماعات و نمايشهاي فرهنگي و مسابقات زيباست.

 

نمايشگاه فانوم رانگ (phanom Rung)

نمايشگاه فانوم رانگ برفراز تپه‌اي با چشم‌انداز زيبا بناشده كه معبدي از دوره آنگوروات(Angkor Wat) با كنده‌كاريهاي سنگي به آن زينت داده است.

اين معبد اخيراً بوسيله گروه هنرهاي زيباFine arts Department تعمير و بازسازي شده و به عنوان مركز اصلي نمايشگاه و محل ارائه كارهاي هنري مختلف محسوب مي‌شود.

جشن سانگ كران (Song Kran)

سال نو تاي (Thai) در سرتاسر شهر بانكوك جشن گرفته مي‌شود.بويژه در سانام لانگ Sanam Luang    روبروي قصر مجلل و با شكوه Grand palace   كه محل احترام به مجسمه بوداست. و بوسيله حاميان شسته مي‌شود, نيز جشن برپاست و در شهر وين سوت كاستWin sutkasat مسابقه زيباي Miss song kran با اعطاي نشان لياقت و احترام به سالمندان و ديگر سرگرمي‌ها اجرا  مي‌شود.

جشن چيانگ مي سانگران (Chiang Mai Song Kran)

Song Kran رسم سال نو تاي -  Thai است كه در سرتاسر كشور تايلند با سرگرميهاي بيشتري نسبت به چيانگ مي (Chiang Mai  ) جشن گرفته مي ‌شود  . بخشي از مراسم مذهبي بويژه مراسم اعطاي نشان لياقت به افراد در معابد محلي كه با مسابقات زيبا و رژه گروههاي مختلف انجام مي‌شود، لذت‌بخش است.

جشن داك‌خان ـ سيانگ خان(Dok Khun _ Siang Khaen)

اين‌فستيوال مصادف با جشن سانكران(SanKran) رسم سال نو تاي است و شامل مراسم اعطاي نشان لياقت به شيوه‌هاي سنتي مثل تعظيم و تكريم مجسمه بودا و معابد، آب ريختن بدست مردم و بزرگان، دادن غذا به راهب‌ها، برپايي مسابقات زيبا و سرگرميهاي محلي شمال شرقي است.

جشن پاتايا (Pattaya)

    ساحل درياي تايلند محل لذت بخش اين جشن سالانه است كه در فصل گرم برگزار مي‌شود. شناورهاي گل و غذا، مسابقات گوناگون، فروش غذاهاي لذيذ محلي، نمايش و آتش بازي در خليج، تنها قسمتي از شاهكارهائي است كه مردم را جذب مي‌كند.

مراسم ارواح نياكان

مردم محلي، آغاز سال نو سنتي تاي (Thai) را جشن مي‌گيرند كه وقت احترام به بزرگان با اهداي غذا به ارواح نياكانشان است. فستيوالها شامل اهداي غذاي رسمي، مسابقة زيبا، نمايشهاي آشپزي، رقابتهاي ورزشي و كارهاي فرهنگي و موسيقي است.

جشنهاي ماه مي

نمايشگاه ميوه

اين نمايشگاه سالانه در ايالت شرقي رايانگ Rayong  شانتابري  Chantaburi  و ترات Tratبرگزار مي‌شود كه با فروش ميوه‌هاي فراوان محلي مانند انبه رسيده و آبدار همزمان با اين نمايشگاه جشن برپا مي‌شود.

بعلاوه برنامه‌هاي فروش محصولات روستاهاي مجاور و توليدات محلي، شناورهاي آذين شده با ميوه‌ها و گلها، نمايشهاي زيبا، مسابقات ميوه، نمايشهاي فرهنگي و كارهاي‌ دستي محلي و توليدات كشاورزي و سرگرميهاي محلي نيز همراه با اين نمايشگاه وجود دارد.

فستيوال كبوتر ميدان

دوستداران كبوتر از سرتاسر تايلند و از كشورهاي ديگر منطقه مثل سنگاپور، مالزي و اندونزي جهت شركت در اين فستيوال به شهر يالا (Yala) مي‌آيند. مسابقه كبوتر با رقابت بيش از 1400 شركت‌ كننده آغاز مي‌شود. در جريان اين مسابقه كبوتران جوان به همراه محصولات محلي به فروش مي‌رسند و ضمناً مسابقات ورزشي نيز در اين اثنا برگزار مي‌شود.

 جشن موشك ياسوتان بان بانگ فاي

(Ya Sothon Bun Bangfai)

در اين جشن سالانه‌، روستائيان شمالي تايلند موشكهاي جذابي را كه گاه برخي از آنها به چند متر مي‌رسد به هوا پرتاب مي‌كنند و معتقدند اين امر تضميني براي بارش باران فراوان در فصل كاشت برنج است. ضمناً رقصهاي محلي، نمايشهاي روي صحنه و رژه‌هاي زيبا نيز در اين زمان برگزار مي‌شود.

مراسم سلطنتي

بر طبق يك سنت برهمائي قديمي، با شروع فصل كاشت برنج در سانام لانگ (Sanam Luang) ـ مزرعه بزرگ قصر باشكوه ـ جشن گرفته مي‌شود. كساني كه اجراي مراسم گوناگون را بعهده دارند لباسهاي رنگي مي‌پوشند و ميزان وفور محصول برنج را پيشگوئي مي‌كنند.

نمايشگاه لاي چي (Lychee)

«چيانگ ري» (Chiang Rai)، شمالي‌ترين ايالت تايلند در توليد ميوة «لاي چي» با كيفيت بالا در بين باغهاي ميوه ساير ايالات شهرت دارد كه با برپايي نمايشگاه در فصل برداشت اين محصول، در اين ايالت جشن گرفته مي‌شود. بعلاوه فروش ميوه، نمايشگاهي از ديگر محصولات كشاورزي و كاردستيهاي محلي و مسابقات زيبا براي انتخاب ميوه «لاي چي» برگزار مي‌شود.

 وي‌ساكا پوجا (Visakha Puja)

    نام يكي از مقدسترين روزهاي مذهبي بودا در سال، «وي ساكا پوجا» نام دارد كه مربوط به تولد و مرگ شاه بوداست. در اين روز درماگا پوجا (Maga Puja) معابد سرتاسر كشور مملو از جمعيتي است كه به موعظه و پند و اندرز راهب‌ها گوش مي‌دهند و شب هنگام، مردم با شمع‌هايي در دست در اطراف ساختمان اصلي صومعه به اجراي مراسم مي‌پردازند.

جشن‌هاي ماه ژوئن

فستيوال في تا خان (phi ta khon)

اين جشن به افسانه‌ بوداي سنتي بر مي‌گردد. وقتي كه پادشاه وسادرن (Vessadorn) نمونه مجسم ماقبل آخر بودا به شهر خود بر مي‌گردد، مردم با حضورشان به وي خوش آمد گفته و ورودش را جشن مي‌گيرند.

Phi Ta khon  به وسيله جواناني كه ملبس هستند و به مجسمه بوداي مقدس، احترام مي‌گذارند حمل مي‌شود و راهب‌ها داستان آخرين مجسمه بزرگ بودا را نقل مي كنند.

روز سان ترن پو(Sunthorn phu)

اين جشن سالانه، يادبود تولد «ساترن پو» (1855 ـ 1787) شاعر كلاسيك است.

جشن در پارك بيادماندني Sunthorn phu در دهكده بان كرام از ايالت «آمفو كلانگ» محل تولد پدر شاعر برگزار مي‌شود. برنامه‌شامل كارهاي دراماتيك و نمايشهاي عروسكي، نمايشگاه آثار ادبي و ديگر سرگرميهاي محلي و شعر خواني است.

جشن‌هاي ماه جولاي

 فستيوال اعطاي نشان لياقت

فستيوال اعطاي نشان لياقت به نام «تك بات داك مي» (Tak Bat Dok Mai) مقارن با شروع سه ماه بارانهاي شفابخش سالانه است؛ وقتي كه راهب‌هاي بودائي در صومعه‌شان باقي مي‌مانند و حاميان با اعطاي گل به راهب‌هايي كه به معبد مقدس  Footprint مي‌روند به ستايش مي‌پردازند.

 مسابقات قايقراني

اين مسابقات در شهر في‌چيت (Phichit) برگزار مي‌شود.

في‌چيت در يكي از زيباترين قسمتهاي تايلند با دره‌هاي سرسبز و تپه‌هاي پوشيده از جنگل بنا شده است. مسابقه قايقراني، سالانه در رودخانه‌ نان(Nan) كه از شهر ايالتي مي‌گذرد، برگزار مي‌شود. در اين مسابقه، قايقهاي چوبي با هلهله و شور زياد به مسابقه مي‌پردازند.

جشن ماه قمري چيني

در اين ماه، چيني‌هاي تايلند طبق يك سنت قديمي و بنا به توصيه اجداد خود به ماه يا ملكه آسمانها براي شكرگزاري و به خاطر شأن آن هدايائي مي‌دهند.

همزمان با اين مراسم، فستيوالهاي سنتي شامل رقصهاي شير و اژدها، مسابقات و گروههاي فانوس، نمايش و ديگر سرگرميهاي محلي نيز اجرا مي‌شود.

همچنين طي 15 شب از ماه قمري كه قرص ماه رويت مي‌شود، در شب دهم براي احترام نسبت به ارواح نياكان، جشني برگزار مي‌شود.

در اين زمان بودائيها غذاهاي متنوع همراه با هداياي ديگر به راهب‌ها هديه مي‌دهند و همزمان با آن برنامه‌هاي جنبي شامل برپايي نمايشگاه و برگزاري مسابقات مختلف اجرا مي‌شود.

 جشن‌هاي ماه اكتبر

مسابقات گاوچراني چان بري(Chon Buri)

در زندگي كشاورزي، گاو ابزار مهم زندگي است اما در اين فستيوال سالانه،‌ جنبه سرگرم كنندگي آن بيشتر است.

اجراي مسابقات گاوبازي و جدال گاو و انسان از جمله برنامه‌هاي اين فستيوال است.البته فستيوال مذكور همراه با مسابقات جالب ديگري است كه مردم را جذب مي‌كند.

اجتماع كرجيهاي سلطنتي

يكي از ويژه‌ترين اتفاقات در سرتاسر دنيا حركت كرجيهاي سلطنتي جادوئي تايلند است كه در طول رودخانه «شاهها» (River Kings) در منظره‌اي غير قابل وصف به حركت در مي‌آيند.

فستيوال قايقهاي آذين‌ شده

اين فستيوال در ساحل رود مي‌كنگ (Mekong) شهر ناخان فانوم (Nakhon Phanom) جائي كه بازديدكنندگان، انقراض Ok Phansa آخرين سلسله بودا را به وسيله چيدن قايقهاي كوچك آذين‌ شده با شمع روشن در رودخانه در هنگام شب جشن مي‌گيرند، برگزار مي‌شود.

 فستيوال مسابقات قايقراني

اهالي شمال شرقي تايلند، انقراض Ok Phansa آخرين شاه سلسله بودا را به وسيله ساختن و موم‌اندود كردن اشياء به شكل مينياتور معابد و زيارتگاههاي بودائي (Wax Castle) و ساختن قلعه مومي جشن مي‌گيرند. بعد از اينكه قلعه‌هاي موميائي در سرتا سر ايالت نشان داده و به معابد برده شد مسابقه قايقراني سالانه محلي همراه با فستيوالها اجرا مي‌شود.

لاگونا پوكت ترياتلون (Laguna Phuket Triathlon)

 Triathlon  ورزش سه‌گانه (شنا 1000 متر، مسابقه دوچرخه سواري 57 كيلومتري و دو 12 كيلومتري) مي‌باشد. اين مسابقات از سرتا سر جهان، ورزشكاران را به تايلند مي‌كشاند. در پايان برندگان از تلويزيون كشوري معرفي مي‌شوند.

برگفته شده از سايت موفقيت و ارامش

نوشته شده در ساعت 17:45 توسط دختري از سرزمين لبخند ها تايلند ، پاتايا| آرشيو نظرات |

فرهنگ و آداب ورسوم تایلند ( thailand-culture)

هر خارجی به محض ورود به تایلند چیزی که همیشه می بیند این مرهم قرن ما یعنی لبخند است .خنده و یا لبخند بدون مقدمه شاید در کشورهای دیگر با تعجب و یا فکر غلطی برای مخاطب باشد ولی در تایلند خنده ولبخند بخشی از طبیعت انسان های این دیار را تشکیل داداه است.لبخند تایلندی ها معانی مختلفی دارد.تایلندی ها اگر خوشحال باشند می خندند.

برای عذرخواهی نیز از لبخند استفاده می کنند. برای تشکر نیز لبخند می زنند. در صورت خجالت زدگی خنده ی مخصوص خود را دارند که نشانگر شرمندگی است.خنده ی دیگری که بعضا تایلندی ها در مواقعی که مشکل دارند و یا عصبانی هستند می کنند که این عمل باعث می گردد که بعدا پشیمان نباشند و یا احتمالا حرف بدی را به کسی نگفته باشند.

 تایلندی ها بسیار میهمان نواز هستند اما در عین حال فاصله طبقاتی برای آنها مهم است. آنها انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهین آمیز دوری می کنند. هنگام بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی ،گردشگران باید لباس مناسب و نسبتا پوشیده ای به تن داشته و بدون کفش وارد این آثار باستانی شوند.

فرهنگ تایلندی ریشه در فرهنگ هند دارد و دوران طلایی آن به زمان پادشاهی آیوتایا باز می گردد که آثار تاریخی بی نظیر و هم چنین رقص و نمایش تایلندی بر جای گذاشته است .

تایلندی ها همگی علاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غیررسمی و معمولا کوتاهی نیز هستند که با آن یکدیگر را صدا می زنند. تایلند کشور بودایی است که در آن تصاویر بودا مقدس شمرده می شوند . مجازات توهین به مقدسات زندان است حتی اگر توریست خارجی مرتکب این عمل شود .

دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چیزی، در این کشور بسیار بد شمرده می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند. کتاب ها از جمله اشیای پر ارزش برای آنها به شمار می روند بنابراین نباید آنها را روی میز سر داده یا روی زمین قرار داد .

در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد رنگ روز دوشنبه است و ازجایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده است، رنگ زرد نیز رنگ سلطنتی است و وجود پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است.

مردم تایلند رابطه ای نزدیک با فیل ها دارند و این حیوانات جایگاه بالایی نزد این مردم دارند. اهمیت فیل ها در نمادین بودن آنها برای پادشاهی، مذهب و ملت است زیرا در تاریخ و افسانه های مردم تایلند، این حیوانات همواره نقشی برجسته داشته اند .

محبوبیت پادشاه نزد مردم تایلند

 

تایلند کشوری پادشاهی است و پادشاه در نزد مردم از بالاترین جایگاه برخوردار است از شما بعنوان مهمان انتظار میرود که به پادشاه احترام بگذارید بعنوان مثال قبل از شروع فیلم در سینما ٬ مانند بقیه مردم ادای احترام کنید. سکه ها و اسکناسهای تایلند منقش به تصاویر پادشاه را نباید لگد مال و کثیف کرد. گذاشتن کف پایتان روی سکه ای که روی زمین افتاده بی احترامی بزرگیست.

پادشاه تایلند

بی احترامی کلامی به پادشاه در مکانهای عمومی ٬ شرکتها و نزد مردم٬ در تایلند قابل تحمل نبوده و جرم تلقی میشود. مجسمه های پادشاه در بسیاری از خیابانهای تایلند نصب شده و دیدن مردمی که هنگام عبور از مقابل این مجسمه ها بعد از مکثی کوتاه٬ ادای احترام میکنند امری عادی است.

 زنان گردن دراز تایلندی

در تایلند زنان از قبیله پاودانگ (Paudang) از سن ۵ سالگی حلقه های مسی بدور گردن خود نصب می کنند.

زمانی که به سن بزرگسالی می رسند، گردنشان به بیش از ۲۰ سانتیمتر می رسد.در انتهای یک جاده در عمق جنگل‌های تایلند، گروهی از زنان در سایه نشسته‌اند که یک لوله‌ برنجی مانند مار دور گردون بسیار بلند آنها پیچیده شده است و با این شکل، به آنها نمی‌توان خیره نشد.

 سال‌هاست که دیدن زنان گردن‌دراز از روستای کایان (‌Kayan) در گوشه‌ای دورافتاده در شمال غربی تایلند در نزدیکی مرز برمه سبب جذب گردشگر به این منطقه شده است.

زن تایلندی گردن درازها

احترام به بودا و مقدسات

 هنگام بازدید از معابد و مجسمه های بودا ٬ داشتن رفتار و پوشش مناسب مهم است شما نباید لباس شنا پوشیده باشید حتی اگر گرما آزار دهنده باشد. قبل از ورود به اماکنی که دارای تصویر یا مجسمه ای از بودا باشند باید کفشها را در آورد. زنان نباید به راهب ها و وسایل آنها دست بزنند.

بودا تایلند

هنگام عکس انداختن نباید دست یا پا را به هر نوع مجسمه بودا تکیه داد. و حتی با پا بطرف مجسمه ها اشاره نکنید چون در تایلند بدترین توهین اشاره با پا بطرف یک شخص یا چیز است.بازدید از مساجد مسلمانان تایلند ٬ مادامیکه مراسم مذهبی در آن برگزار نمیشود آزاد است. اما هنگام بازدید باید لباس مناسب داشت مردان باید با کلاه و زنان باید با شال موهای خود را بپوشانند

غذای تایلندی

غذاهای تایلند به دلیل قرار گرفتن این کشور در میان چین و هند، آمیزه ای از غذاهای این دو کشور است. غذا در تایلند وعده مشخصی ندارد و معمولا بخارپز شده یا تفت داده می شود. برخی از موادی که در آشپزی تایلندی بسیار رایج هستند عبارتند از: سیر، ‌فلفل قرمز، برگ لیمو، شیر نارگیل، تمر هندی، زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان، زردچوبه، زیره سبز، آب لیمو و سس ماهی.

نمونه غذای تایلندی

غذای اصلی تایلند، برنج به ویژه برنج سفید است که تقریبا در همه وعده های غذایی استفاده می شود. پس از آن رشته، کاری، و نیز ماهی و میگو در غذاهای این کشور به وفور یافت می شوند. دلیل آن نیز وجود خلیج تایلند و هم چنین رودخانه های بسیار است که وابستگی غذاهای تایلندی را به موجودات و گیاهان دریایی نشان می دهد.

آشپزی سنتی تایلند معمولا به شکل آب پز، کباب کردن یا پختن بوده اما در طول سال ها با تاثیر از چینی ها، سرخ کردن و تفت دادن هم وارد آن شده است. فلفل را هم پرتغالی هایی که در قرن هفدهم از امریکای جنوبی به تایلند آمدند، با خود به همراه آوردند.

در تایلند غذا یکباره و با هم سرو می شود. غذای مناسب تایلندی شامل سوپ، خوراک کاری با ادویه یا سالادی ادویه دار، سس همراه با ماهی و سبزیجات می شود. اما اگر سوپ ادویه دار باشد، غذایی بدون ادویه را جایگزین کاری می کنند زیرا باید هارمونی طعم و ترکیب در هر غذا و هم چنین میان تمام غذاها با هم وجود داشته باشد. در کنار این غذاها معمولا سالادی تند و چندین سس مختلف برای انواع این غذاها و نیز دسری شیرین و یا میوه های تازه وجود دارند.

جشن های سالانه در تایلند

کم پیش می آید که در بانکوک باشید و جشن یا فستیوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند. تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند: سال نو میلادی در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند.

جشن آب در تایلند

جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند. در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.

جشن ماه کامل در تایلند

یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ نام دارد. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند. کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد. در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.

سلام کردن wai  در تایلند

"وی" تنها سلام بدون به کار بردن لفظ سلام نیست بلکه به عنوان یک عمل محترمانه نیز قلمدادمی شود . اصولا این حرکت و یا عمل ساختار اجتماعی تایلندی ها محکمتر نشان می دهد . مردم تایلند با بهم چسباندن کف دو دست و آوردن آنها به مقابل صورت و خم کردن سر به طرف جلو ٬ به همدیگر سلام میکنند و جوانترها به بزرگترها اول سلام میکنند ولی یک بزرگتر به بچه wai نمیگوید. هنگام سلام کردن به یک تایلندی دست ندهید یا با تکان دادن دست سلام نکنید.

 

 

 

 

 

 

© 2011-2012 Thailand Tour All rights reserved.

Web Design by Parsian CMS, Web Hosting by Parsian Networks 2004-2012 طراحی وب با استفاده از مدیریت محتوا شبکه پارسیان, دامنه و هاستینگ توسط شبکه پارسیان 2004-2012